Skip to the content of the web site.

Mathematics and Computing Contests

Committees

The Canadian Math Competitions and Canadian Computing Competition are prepared by teams of people from across Canada. Written contest questions are marked by hundreds of volunteers.

2010-11 Committee Members

Grade 5/6
POTW Committee


Gauss

 
Bev Marshman (Chair)
Dennis Anderson
Richard Auckland
Laura Dicknoether
Mary Lynne Wagner
Mark Bredin (Chair)
Kevin Grady (Assoc. Chair)
Sarah Garrett
John Grant McLoughlin
JoAnne Halpern
David Matthews
David Switzer

Rachael Verbruggen
Ashley Webster
Laurissa Werhun
Robert Wong
Chris Wu
Lori Yee

Pascal

Cayley

Fermat

Wally Webster (Chair)
Lloyd Auckland
Janet Christ
J.P. Pretti
Paule Rodrigue
Jim Schurter
Anna Spanik
Aaron Warner
Jen Nelson (Chair)
Tom Barker
Kristen Boucher
Barry Ferguson
Jordan Grant
Christopher Ing
Christine Ruza
Paul Fennell (Chair)
Sandra DellaMaestra
Steve Lau
Carol Miron
Michael Regep
David Shepherd
Martin Tuchtie

Fryer, Galois and Hypatia

Euclid

 
Judith Koeller (Chair)
Lino Demasi
Rad de Peiza
Sandy Emms Jones
Rob Gleeson
Shawn Godin
André Ladouceur
Peter O'Hara
Paul Ottaway
Judy Shanks
Tyler Somer
Patricia van Donkelaar
Fiona Dunbar (Chair)
Mike Eden
Kathir Brabaharan
Adam Brown
Steve Brown
Serge D'Alessio
Charlotte Danard
Garry Kiziak
Darren Luoma
Alex Pintilie
David Pritchard
Ross Willard

Canadian Intermediate
Math Contest

Canadian
Senior
Math Contest

Canadian
Team
Math Contest

Alison Cornthwaithe (Chair)
Ed Barbeau
Brian McBain
Ginger Moorey
Dean Murray
Karen Sullivan
Fred Suresh

Mike Eden (Chair)
Lee Fryer-Davis
Kee Ip
Denes Jakob
Paul Leistra
Daryl Tingley
Joe West
Bruce White
Jeff Anderson (Chair)
Steve Furino
Dan Kamin
Jeremy Klassen
Vasile Radu
Raymond Sarkissian
Christine Vender
JoAnn Vincent

Canadian Computing Contest

 
Troy Vasiga (Chair)
Rich Clausi
Sandy Graham
Scott Grondin
Vlado Keselj
Andy Kong
Ondrej Lhotak
Ian Munro
Ron Ouwerkerk
Guru Prashanth

JP Pretti
David Pritchard
Michelle Vidberg
Hanson Wang